Петък Апр 19

Системата "True Temperament" - I част

imageИнтересно

Какво означава "True Temperament"?


Системата за поставяе на прагчета "True Temperament" (вярно темпериране) е революционен начин за констуиране на китарни грифове, които звучат абсолютно точно по цялата си дължина.

 

Тази система не се основава на чистия строй. Физически е невъзможно да се конструира чист строй в повече от една тоналност (и относителния й минор) на който и да е инструмент със само 12 интервала в една октава (може би с изключение на компютърно контролираните инструменти, които използват електронно генерирани звуци).

С "True Temperament" се има предвид, че тази система дава супер прецизна интонация по целия гриф в конкретната темперация, за която е конструиран той, независимо дали става дума за стандартно 12-тоново равномерно темпериране или което и да е от останалите, които се предлагат.

Какво им е нередното на правите прагчета?


При стандартното равномерно темпериране разстоянието между прагчетата е сметнато на основата на една единствена информация за инструмента - дължината на скалата. След това е използван константен делител, за да се определи местоположението на всяко прагче. Дължината на скалата, разделена на тази константа, дава разположението на първото прагче. Останалата дължина (след като от скалата се извади дължината на първото прагче) се дели със същата константа, което дава местоположението на второто прагче, и т.н.

Делителят, който се ползва от почти всички лютиери, е 17.817152. В резултат имаме перфектно разположение на прагчетата от математическа гледна точка, като 12-то е в абсолютния център на дължината на скалата. Ако тези изчисления се повторят за 24 прагчета, разстоянието от 24-то прагче до бриджа е точно 1/4 от дължината на скалата (остатъчната грешка от деленията е смешно малка, по-малко от една десетохилядна от инча за повечето популярни китарни скали). До тук много впечатляващо. Но този математически модел е много грубо опростен. Той пренебрегва всеки физически параметър, който се обуславя от вибрирането на струната, освен един - дължината й. Напрежението на струната и нейната маса изобщо не се вземат предвид.

Моделът предполага идеална струна, която съществува само на теория, не и в реалния свят. Първо, той приема, че струните нямат твърдост. Второ, че всички струни имат еднакво поведение, независимо от тяхната дебелина, материал, дали са плоски или с намотки. Трето, той предполага нулева височина на струната и абсолютно пренебрегва факта, че струните се натискат към праговете!

Честотата на вибриращата струна се определя от три фактора: дължината й, масата й, приложеното напрежение. Всичките тези три фактора се променят в различна степен, когато струната се натисне към прагчето. По дължината на нека, дължината и масата намаляват с 50% за октава. Промяната в дължината влияе на твърдостта. Налягането се влияе от допира на струната върху прагчето, тъй като височината вече не е равна на нула. Натискането на струната към прагчетата я разтегля леко, което увеличава налягането, а оттам идва и леко повишаване на тоновете, които се изсвирват.

Струните от своя страна варират значително като диаметър и конструкция ("голи" или с намотки), а оттам и реагират различно при натискане към прагчето. Една единствена донастройка към бриджа за дадена струна (интониране) е невъзможно да компенсира всички тези параметри наведнъж, тъй като те варират в различна степен за всяка различна струна.

Единствения начин напълно да се компенсират всички тези параметри е да се настрои всяка точка на контакт на струната с прагче по целия гриф независимо, докато всяка една изсвирена нота дава точната честота. Това, което е невъзможно на китара с традиционни прагчета, е точно каквото е направено с "Dynamic Intonation" (динамична интонация) и "Curved Frets" (начупени прагчета).

Предните опити да се въведе нестандартна темперация на китара или добавяне на допълнителни интервали се основава на добавянето на допълнителни прагчета или разделянето им на няколко части. Това прави много трудно, ако не дори и невъзможно да се използват модерни рок и блус техники като бендване.

"Curved Frets" технологията позволява да се свири по начина по който сме свикнали - не само в "Equal Temperament" (равномерна темперация), ами и във всяка една, която изберете.

Очаквайте скоро и втората част!