Вторник Апр 23

Blackstar HT-Dual - част II

imageФункционално

Blackstar е млада 5-годишна компания, основана от двама бивши служители на Marshall. Фирмата е английска, но производството е изнесено в Корея. Което обаче не смятам, че трябва да ни прави скептични още преди да сме пробвали някой от продуктите им. Те предлагат не само качествените и скъпи усилватели, с които са известни преди всичко, но и няколко лампови овърдрайв/дисторшън педал-ефекти с доста интересни функции. По-долу ще разгледаме най-функционалния от тях - двуканалният HT-Dual.

Звук

Продължавам с втория канал. Тук индикаторът е червен, явно да ни подскаже, че обстановката ще се нажежи. Започвам с положение за 'гейн 2' на 9-10 часа. Хмм... доста добър драйв, като ниво на кривене много близо до преди малко използвания пресет на първия канал при завъртян на 15 часа пот 'гейн 1'. Установявам, че нивата на гейн вървят последователно нагоре, като може да се каже, че частично се застъпват - усилен на клийн е като намален на крънч, а пък усилен на крънч е като намален на канал 2. Разбира се тук звука малко повече 'хапе', усещат се повече компресия и плътност, но тонът не е ушевадно 'лийд', а определено може да се ползва и за ритъм партии. Тъй като нямам търпение да чуя какво може с гейн до дупка, минавам набързо през дежурния тест - волюма на 10%, два сплит койл пикапа. Отново изключителна динамика! Сигналът не падна супер много, но драйвът почти напълно изчезна (това естествено се наблюдава в различна степен при различните китари). С по-фино отваряне на левъл пота на китарата и по-слабо пикване може да се изкара доста добър клийн. Разбира се сигналът вече стана доста по-тих, но ефектът се държи изключително добре! Бързо превключвам на 'Maximum Rock Power' настройка (пресета е на Том Морело - бридж хъмбъкер, волюм и тон до дупка) и пробвам няколко акорди 'петици'. Тонът е много мощен и плътен, с достатъчно гейн за метъл, много готин палм мютинг (заглушаване с дясната ръка). Изпробвам няколко неща на Металика, Дио, Мейдън - перфектно звучи. Решавам да опитам един от препоръчаните от производителя пресети, които са на гърба на книжката. Избирам 'American High Gain'

Опитвам няколко неща и разбирам, че това е един много добър пресет! При завъртане наляво ISF трябва да ни дава саунд тип Меса (респективно надясно е Маршал) и няколкото неща на Металика звучат повече от убедително! Палм мютинга на 5-та и 6-та струна е супер як, като се чува манЯшкия звук точно който трябва (нещо средно между джът-джът и джъг-джъг) и който по никакъв начин не може да се извади с процесор. Тъй като имам чест допир с Меса АМР, заключението ми е, че звученето наистина е близко до неговото и остава само да се пробва директно там, за да се види как ще се справи в директен сблъсък с някой от 'батковците'. Ден по-късно всички кабели са отново закачени, а лампите са подгряти. Тествам с друг модел на Ibanez, адаптерите са по-силни (отново DiMarzio, но моите са с винтидж аутпут). Минавам набързо през теста на крънч канала - с тази китара драйвът се изчиства по-трудно и в по-малка степен, но това е нормално. Все пак си е доста добре. Включвам на канал 2 с пресета от гърба на книжката, описан по-горе. Тъй като и АМР-а и кабинета са други (а и помещението), звукът е различен, но отново палм мютинга е супер и всъщност е сходен с това, което чух в нас. Доста убедително звучи, пускам в ход Металика рифовете и отново оставам доволен. Сега... нека да байпаснем ефекта и да пуснем драйв канала на Меса-та. Мдааа, всичко хубаво си има край. Или начало. Зависи кой как го разбира. Но тук приказката свърши, защото веднага се чу, че ефектчето е на 2-3 светлинни години зад един истински качествен китарен усилвател.

Семпли

Много исках да кача свои семпли, но тъй като нямам възможност да запиша през АМР с кабинет и микрофон, използвах емулирания изход. След това директно в компа без никаква обработка, освен леко изравняване на нивата. По стечение на обстоятелствата записите ги правих между 02 и 03 през нощта и на доооста тихите нива не успях много да преценя как се чува и усеща при свирене. Предвид това моля да бъда извинен за самото свирене, нямах възможност да записвам по няколко пъти, докато стане супер, а доста от нещата не бях свирил много отдавна (не знам защо винаги правя семпли с неща, които не помня ). Резултатът обаче не е зле и смятам, че HT-Dual може успешно да се използва за директен запис. Всъщност записах около 40 минути семпли, но тъй като доста от тях бяха стилистично сходни, а друга част не особено подходящи за качване, избрах една част, която да даде приблизителна представа за възможностите на ефекта. В началото записвах с 'American High Gain' пресета от гърба на книжката, който много ми хареса в АМР, а след това опитах и няколко неща с друг един пресет - 'British High Gain'

Идеята ми беше да покажа няколко еднакви рифа с двата пресета, което да покаже в каква степен може да промени саунда позицията на врътката ISF - една много яка според мен функция!

  • Bypass - SOAD - Ефектът в режим байпас, интрото на Chop Suey!
  • Clean - SOAD - British - Същото, но в режим клийн на канал 1, контролите са с пресета British.
  • Crunch - Fly Away - British - Лайв версията на Лени Кравиц. Началото е с намален волюм и два сплит пикапа, след това Maximum Rock Power пресет на китарата.
  • Crunch - Gary Moore - US - Stop Messin' Around миксче с ритъм и соло, и двете партии са при ниски нива на гейн в режим крънч.
  • Dist - Electric Gypsy - US - Това е интрото на един инструментал на Andy Timmons. Характерна е, с крънч звучене, което само Анди може да докара. Много подходяща за тест на лампи, за съжаление иска много пръсти. В началото е с намален волюм и два сплит хъмбъкера. След това - газ до ламарината, където звучи ужасн, но показва в много голяма степен динамиката, която има този ефект!
  • Dist - Enter Sandman - US - Металика, първо с намален волюм и сплит пикапи, след това бридж и волюм до край. Отново показва как ефектът реагира на различно силен входен сигнал.
  • Dist - Sad But True - US - Пак Металика, но този US пресет просто си го просеше...
  • Dist - Fade To Black - US - Ритъм китарата е сплит койл и намален волюм, солото е на нек пикап и волюм на 10 (обещавам без повече Металика).

Заключение

HT-Dual е изключително качествен продукт от младата, но набираща скорост и вече спечелила си уважението на фенове и специалисти компания Blackstar. Овърдрайв/дисторшън ефект в здрав корпус и с приятен дизайн, използващ една предусилвателна лампа 12АХ7. Наистина използващ я и то както трябва! Има доста добър набор от контроли предлагащи вариация на тона в големи граници. Звукът е на много високо ниво и звучи добре както в китарен усилвател, така и при директен запис. Но това изделие определено е създадено да бъде използвано в китарен АМР и там си проличава истинската му сила. Много качествен и приятен драйв и на ниски и на високи нива на гейна при това с много добра динамика - ефектът чудесно реагира на нюансите в натиска на перото и контролите на китарата. Пробвал съм немалко лампови играчки, макар и не всички (за моя радост - представете си каква скука ще настане, след като сте изпробвали всичко ), включително няколко подобни хибридни използващи лампа и смятам, че това е един от най-качествените такива. Нека обаче не забравяме и най-важното - ефект-педалите са само симулация на истински китарен усилвател, а той не може да бъде заместен от нищо друго. Цената от 200 евро (в Европа) според мен отговаря на предлаганото като звук, функции и качество и го нарежда сред най-добрите овърдрайв/дисторшън ефекти на пазара.

В резюме

  • Тип ефект: овърдрайв/дисторшън
  • Функции: 2 канала, превключвател клийн/крънч, гейн 1, гейн 2, бас, средни, високи, левъл 1, левъл 2, ISF, лампа 12AX7, изход за усилвател и изход за запис със спийкър симулация
  • Производство: Корея
  • Захранване: 16 волта променлив ток, собствено захранване
  • Размери: 160х120х80 мм
  • Тегло: 1.2 кг
  • Положителни черти: Добри контроли и гъвкавост, супер звук, много добра динамика
  • Отрицателни черти: Няма
  • Оценка: 9/10