Четвъртък Ное 21

Vox AC30 Custom

imageBritish

Vox AC30 е един от легендарните британски усилватели, който е дефинирал звученето на цяла генерация музиканти. След изработените в ЮК преиздадени копия през 90-те години, марката продължава да прави нови достъпни и в същото време автентични версии на своя модел номер едно. През 2005 г. дойде една повратна точка за фирмата, когато производството на така добре приеманата Custom Classic серия бе преместено в Китай. 

Реакцията на музикантите подсказа на дизайнерите на Vox, че многото опции и превключватели са по-скоро излишни, отколкото необходимост, така че каква по-добра причина да се промени отново дизайна, да се спестят малко средства и да се предложи един изцяло нов, опростен АС30 Custom?

Най-първите модели АС30 не са имали Top Boost секцията, тя оригинално е била нещо, което е било налично като възможен ъпгрейд, ако върнете АМР-а си в JMI фабриката в Кент. По-късните модели вече я имат като стандартна опция, така че не е изненадващо да я видим и сега при АС30С2 задедно с Normal канала.

Двата канала не могат да се превключват с фуутсуич, но пък всеки от тях си има собствени вход и контрол на нивото, следвани от общите тон потенциометри и Мастър Волюм контрол. Top Boost каналът също има двойка контроли за тона, а ривърб и тремоло ефектите (също с по два контрола всеки) са на разположение и на двата канала. Възможно е също така да се включат инструменти и в двата канала едновременно.

"Облеклото" на усилвателя е олд-скуул както винаги, с chiken-head потенциометри и лилав на цвят горен панел, които чудесно си пасват със златистите кантове и кафевия плат с диаманти отпред. Една от най-важните характеристики на феновете и колекционерите (когато говорим за винтидж АС30 усилватели) е наличието на говорители Celestion Alnico Blue. Този модел е оборудван с по-достъпния 25-ватов Celestion G12M Greenback, но може да се намери и версия с въпросните Alnico Blue.

Задният панел на АМР-а предлага моно ефектс лууп с допълнителната функция за байпас, което позволява той напълно да се елиминира от веригата, както и изходи за допълнителни говорители: единият позволява да се добави втори кабинет, докато другият изключва напълно и замества вградените говорители.

Опционалният фуутсуич с два бутона VFS2 може да включва/изключва ривърб и тремоло ефектите, но е някак си досадно да ти искат допълнителни около 70 лева за тази възможност. Теглото на усилвателя е 32 кг, което го прави относително тежък, а проблемите с мобилността са решени чрез мониторането на три здрави дръжки, позволяващи АМР-а да се носи както от сам човек, така и с помощта на някой друг от бандата.

Вътрешно AC30 Custom е изработен с модерен дизайн на платките, както е и при почти всички нови усилватели на големите фирми. Една от значителните промени спрямо "правилните" спецификации на АС30 е тази, че в AC30 Custom е използван транзисторен изправител вместо лампа GZ34.

Традиционно, секцията Top Boost на класическия АС30 предлага звънтящ чист тон на границата на овърдвайва, който става все по-тъмен и с повече гейн, при усилване. Повечето от това се наблюдава и при този модел, но наличието на Мастър Волюм прави доста по-лесно да "склониш" АС3С2 към овърдрайв при ниски нива. Normal каналът има малко по-тесен обхват за настройка и е по-чисто звучащ. Като цяло усилвателят е с малко повече овърдрайв спрямо някои от по-старите произведени в ЮК преиздадени модели и като цяло не толкова дълбок.

Малко китаристи могат да си позволят лукса да кранк-нат старите си АС30 усилватели без Мастър Волюм до пълния им потенциал. Новият модел все още е достатъчно силен за свирене на живо, но дава и възможността да постигнете и чистите и класическите рок оувърдрайв звуци при сяко едно ниво за силата на звука. Все пак не очаквайте супер чисти китари когато мастър секцията се поусили - този АМР обича да показва зъбите си и да пуска овърдрайв.

Ривърб ефектът обхваща диапазона от лек и топъл до дълбок и нахален - както го искате, а тремоло ефектът пулсира дълбоко и красиво.

Този АМР съчетава гъвкавост на звуците с изработка по днешните стандарти и е на една много атрактивна цена. Старите хард фенове на Vox най-вероятно ще мърморят за наличието на Мастър Волюм и липсата на лампов изправител, но за тях е налична серията Heritage. Този нов Custom модел има за цел по-скоро да се доближи до класическото Vox звучене, но с известна доза по-модерен привкус.

АС30С2 предлага достатъчно хедруум за по-големи изяви на живо, покрива доста от спецификациите на класическите АС30, но с малко по-съвременно усещане в овърдрайва. За цената си от около 1800 лева, може да се каже, че той предлага достатъчно - много качествен и изцяло лампов комбо усилвател с два 12" говорителя. Дори да си мислите, че Vox е прекалено олд-скуул за вас, най-добре е да му дадете шанс и да го тествате - просто за да се убедите какво може да направи за вашето свирене и звучене този модел с повече от 50 годишна история.