Notion Progression - Нова ера в нотирането за китара? (Част I)
Автор: Baby Thomas
Реших да напиша това ревю, защото се занимавам с нотиране още отпреди да мога да свиря (и преписвах малкото ноти/ТАВ-ове, които бях успял да намеря на хартия при липсата на Интернет в тия години), но досега не бях срещал софтуер, който така да ми хареса. Дългогодишната немарливост на разработчиците на Guitar Pro (французи, какво да ги правиш ) към продукта им, липсата на ъпдейти, наличието на едни и същи бъгове версии наред и т.н., ме накара да се разтърся по-обстойно за някаква интересна алтернатива.
Сред купищата "курсови работи" (така им казвам аз на опитите да се продаде нещо писано от човек, сядащ за втори или трети път да програмира) се откроиха няколко фаворита, но всички се бореха за последното място. Оказа се, че тази пазарна ниша не е особено пълна с предложения - може би няма нужда? Лично аз не вярвам това да е причината. След като открих продуктите на Notion Music обаче останах наистина впечатлен. Което, уверявам ви, никак не е лесно! Освен най-скъпия и натруфен продукт Notion 3, в линията им стои Notion Progression - китарно-ориентиран софтуер за нотиране и възпроизвеждане, поддържащ собствени звуци, VST плъгини и много други!!!
Един стар виц гласи: "Как можете да накарате китарист да намали китарата си? Сложете му нотен лист!". Не е тайна, че множество китаристи се научават да свирят на китара без да се учат да четат ноти. Тъй като често свиренето на китара и пеенето се комбинират, много китаристи се научават да свирят акорди. След това могат да извадят няколко рифа по слух или от ТАВ-ове, а по-късно и да научат пентатоничната скала за елементарни сола. Този метод работи добре за повечето популярна музика, но възможността да се чете нотно писмо е нещо, което всеки музикант трябва да се стреми да усвои. Нотното писмо е езика на музиката и прави комуникацията между музикантите по-лесна. Но дори да не можете да четете музика, софтуера за нотиране може да ви помогне да правите музика с ноти и ТАВ, които останалите музиканти да могат да четат. Progression е точно такава програма!
Оборудван за китара
Progression е приложение за нотиране на музика създадено за целите на китаристите. То позволява да въвеждате ноти чрез използване на стандартна нотация, ТАВ или чрез цъкане върху виртуален гриф. Той също включва реалистични китарни звуци, софтуер за моделиране на усилватели, възможността да ползват VST плъгини в реално време. След като завършите нотирането на произведението си, можете да го запазите като WAV файл.
Интерфейс
Интерфейсът на Progression представлява нещо като китарен усилвател или кабинет. Най-горе са потенциометъра за силата на звука и контролите за плейбек. В ляво е грифа, с който могат да се въвеждат ноти и акорди. Дясната част съдържа повечето инструменти за типовете ноти, паузи, техники (легато, бенд, етц.) и други подобни. В долната част на тази дясна секция има миксер, където могат да се микс-нат инструментите и да се добавят VST плъгини. Централната част съдържа самата нотна секция.
Прозорецът може да се максимизира, но след излизане и повторно стартиране отново се пуска с дефолт размера, който не е максимален. Същото важи и за нотите - имат увеличение, но след повторно стартиране отново са с размера по подразбиране. Би било по-добре тези настройки да се помнят слез изключване на програмата.
Въвеждане на ноти
Въвеждането на ноти в коя да е програма за нотиране може да бъде ужасно скучно и досадно. Най-добрите софтуери предлагат инструменти, които да облекчат работата. Progression предлага два главни метода - въвеждане чрез MIDI и чрез мишка. Ако имате MIDI китара или клавиатура можете да въвеждате нотите директно в реално време или постъпково. Ако можете да си изсвирите партията отлично, най-добрия метод е MIDI въвеждането в реално време, въпреки, че най-вероятно ще се наложат някои корекции след като приключите. Стъпковото въвеждане изисква задаването на нотна стойност, след което избирате тона от клавиатурата. Този метод е по-бавен, но е по-добър при заплетени партии или ако използвате MIDI клавиатура вместо MIDI китара.
Ако нямате MIDI устройство или просто предпочитате мишката, Progression предлага шорткъти, copy/paste и виртуален гриф, за да улесни нещата и да ги направи по-бързи. Нека разгледаме трите начина за въвеждане чрез използването на плъх.
Ако сте на ти със стандартната нотация можете да въвеждате нотите директно на петолинието. Първо избирате нотната трайност, след което цъквате с мишката на точното място по петолинието, за да сложите нотата. Когато въвеждате по този начин, нотите върху ТАВ-а автоматично се добавят (като се използват прагчетата най-близо до нът-а). Тази автоматизация е много полезна, а липсва дори при някои от най-добрите подобни продукти!
Ако не можете да четете ноти, можете да въвеждате номера на прагчето върху самия ТАВ като избирате първо струната, а след това и номера на фрет-а. В този случай може да се наложи експериментирате с нотните трайности, ако не знаете какво означават, но това е един добър начин поне да започнете да учите стандартния нотопис. Автоматизираното добавяне на нота в петолинието е налично и тук, тоест работи и в двете посоки!
Последния вариант, които Progression предлага за стъпково въвеждане, е чрез виртуалния гриф (за китара или бас). Избирате нотната трайност, след което просто кликвате върху грифа и натискате Ентер на клавиатурата, за да добавите нотата едновременно на петолинието и ТАВ-а. Всъщност този метод е доста бърз, особено ако натрупате малко опит.
Акорди
Акордите могат да се въвеждат по петолинието също и както нотите. Ако искате да добавите и диаграма на акорда, трябва да натиснете съответния символ в дясно, което отваря нова секция най-долу на листа, където може да бъде избран акорда по име или по диаграма. Разбира се можете да създадете и собствени диаграми като укажете разположението на тоновете по грифа. Това е един лесен начин за създаване на диаграми. Progression ползва по-дългото съкращение "min, вместо широкоразпространеното "m", но това не е голям проблем.
Очаквайте скоро и втората част на ревю-то!