Неделя Ное 24

Mesa анонсираха TransAtlantic TA-15

imageКомпактен

Mesa/Boogie анонсира TransAtlantic TA-15 - усилвател във формат "кутия за обяд" (lunchbox). Този АМР е стилно облечен в хром и черно и предлага най-доброто от класическите 'British' и 'American' звуци в един корпус. TransAtlantic предлага превключване на каналите с фуутсуич, както и патентованата технология на Меса MULTI-WATT Channel Assignable Power, която може да се срещне при по-големите и сериозни модели на фирмата. И всичко това е в изключително компактни размери - 32см х 17см х 15см и тегло от 5.5 кг.

Основни характеристики

- превключване между 5, 15 и 25 вата;
- лампи 2 х EL84 & 4 х 12AX7;
- Fixed Bias;
- класически 'British' и 'American' звуци;
- фуутсуич;
- готин хром + черен дизайн;
- мек калъф с презрамка.

Външен вид

Наистина едно от първите неща, които правят впечатление е външния вид издържан в черно с хромирани метални части. Освен това имаме и оцветена в синьо светеща вътрешност, която придава един особен, но много приятен изглед на изделието. Превключването на мощността и режимите на каналите е със стандартните за Меса малки ключета, а потенциометрите са с любимите ми 'чикън хедс' (кокоши глави).

Мощност

Всяка половина има превключвател за мощността, като опциите са 5, 15 и 25 вата. В първия случай 5-те вата мощност се осигурява от само една EL84 лампа в режим Class A Single-Ended, във втория имаме 15 вата благодарение на двете крайни лампи в режим Class A Push/Pull, а в третия 25-те са осигурени отново от двете лампи, но в режим Class A/B и технологията на Меса Dyna-Watt. Сигурно вече се питате как така 25 вата? Добре известно е, че EL84 лампите са по около 7.5W, съответно усилвател с две такива следва да има мощност от около 15W. Да, ама не! Технологията на Mesa наречена Dyna–Watt позволява да се постигне именно такъв ефект - с малко лампи по-голяма мощност. Трудно ми беше да го повярвам на това преди около година, когато за първи път чух за тази технология. Тогава имах щастието да се докосна до едно от чудесата на Меса - едно комбо с 2 лампи EL84, което бе обявено за 30W. Реших, че или има грешка или нещо лъжат, но след като чух на какво е способно повече не се съмнявам за тези неща. Малко се поотплеснах… По-горе споменахме за MULTI-WATT Channel Assignable Power технологията - именно благодарение на нея можем за всеки от каналите да имаме различна мощност!

BIAS

АМР-ът е с фиксиран BIAS, което позвлява лесна и безпроблемна смяна на крайните лампи. Това е малко задължаващо, тъй като е по-добре поставянето на напаснати двойки крайни лампи, но пък всеки магазин предлага такива 'Matched Pair' комплекти.

 Канали и режими

Първият канал има превключвател Normal и Top Boost. Normal е режим с малко гейн, докато Top Boost е крънч режим с повече гейн. Потенциометрите са Volume, Treble, Bass, Cut/Master. Първите три са ясни (макр че волюма е по-скоро гейн контрол), но нека обърнем малко внимание на Cut/Master. Това е пот с двойно действие - в нормалното си "натиснато" положение играе ролята на Cut (изрязва високите честоти и 'брайт' звученето), а след издърпването му играе ролята на Мастър волюм, което позволява да намалите оттам и да завъртите Volume потенциометъра надясно за повече гейн.


Вторият канал е с три режима - Tweed (американски чист канал), HI1 (бритиш хай-гейн - той е с характера на Канал 1, но с повече гейн), HI2 (класически Меса лийд). Контролите са Gain, Treble, Bass, Master - нищо особено и искащо обяснение.

Окомплектовка

АМР-ът се предлага с много приятен мек калъф с ремък. Освен него имаме и фуутсуич, който е с един бутон и превключва между двата канала. Да, много по-добре щеше да бъде, ако имахме пълен контрол върху немалкото опции, но на цена от 900$ не можем да очакваме вълшебства.