Четвъртък Ное 21

Тунерът Boss TU-3

imageТунер
Boss въведоха стандарт за индустрията с пускането на тунера си TU-2 през 1998 г. През следващите 12 години обаче, докато конкурентните марки предлагаха по-добри спецификации, заради неговите точност от +/- 3 цента и ограничени способности на дисплея (макар принципно да не създава проблем в лайв ситуации) се появиха някои съмнения - дали не е време за ъпгрейд?

Първо (и най-важно), точността на новия модел TU-3 е определена като +/- 1 цент, а разполага и с 23-сегментен LED дисплей, което означава, че може да настройва по-прецизно. При тест с 10-годишен свой предшественик TU-2 и TU-12, новият TU-3 модел показва по-добри резултати - незабележимо малки при лайв ситуации, но TU-3 е по-добър помощник при настройване на интонацията на китарата.

Подобрената точност означава, че настройването не изисква толкова крайно много внимание на живо, музикантът няма нужда да чака допълнителна половин секунда (примерно), за да види "AccuPitch" нотификацията след като единичния зелен светодиод е светнал. Други от функциите, които има, са дроп настройките с до 6 полутона надолу и настройването на бас свален с до три полутона.

Новият режим с висока осветеност покачва консумацията от 55mA (при TU-2) до 85 mA. Използвайки препоръчваното от Boss захранване и кабелът PCS-20A (този с многото верижни конектори за допълнителни ефекти), TU-3 ще захрани до 7 други педал ефекти на Boss с общо 200 mA.

От Boss все още се "дърпат" от използването на тру-байпас превключване, което може да бъде проблем за вманиачените на тема тон, но обичайно използвания от тях буфериран изход помага при наличието на дълги кабели или повече ефекти. Педалът няма възможност за т.нар. "sweetened tunings" (алтернативни методи за настройване, имащи за цел постигането на по-голяма точност на тоновете по целия гриф), но истината е, че изключително малко китаристи знаят какво са или изобщо ги е грижа за тях.
 
Заключение: един класически ефект, но с леки подобрения. Дали успехът отново го очаква? Времето ще покаже.